• Sekmadienis, 01. lapkričio 2020


  1PI kainų indeksas: šiais metais butai Vilniuje labiausiai pabrango senuose miegamuosiuose mikrorajonuose, mažiausiai – naujos statybos mikrorajonuose

  Nepaisant permainingų 2020-ųjų metų, būsto rinkai Vilniuje iš esmės pavyko išlaikyti teigiamą kryptį. Daugelyje stebimų teritorijų sostinėje fiksuojamas butų kainų kilimas. Per 10 šių metų mėnesių labiausiai pabrango butai senos statybos mikrorajonuose: Baltupiuose, Žirmūnuose, dalyje Antakalnio bei Šnipiškių, kur butų kainos pakilo apie 8,8% bei Lazdynuose, Karoliniškėse, Viršuliškėse, Šeškinėje, Pašilaičiuose ir Fabijoniškėse, kur butų kainos padidėjo apie 4,4%. Centrinėje miesto dalyje butai pabrango apie 3,6%, o pietinėje – apie 3,3%. Kita vertus, naujos ar naujesnės statybos mikrorajonai, esantys miesto periferinėje dalyje, pademonstravo kur kas kuklesnį kainų padidėjimą. Šiaurinėje dalyje: Tarandėje, Perkūnkiemyje, Bajoruose, Santariškėse butų kainos padidėjo apie 2,3%, o viename populiariausių mikrorajonų – Pilaitėje, šiais metais fiksuojamas 0,6 proc. butų kainų sumažėjimas. Tokius duomenis rodo nekilnojamojo turto bendrovės „1Partner LT“ būsto kainų indeksas „1PI“

  Nevienodus kainų pokyčius galėjo lemti tai, kad visų pirma skirtingose teritorijose pats būstas daugeliu aspektų yra nevienodas, tad kainos pokytis atitinkamai duoda skirtingą procentinį pokytį. Kita vertus, mūsų skaičiuojamas 1PI indeksas rodo, kad senos statybos butai miegamuosiuose mikrorajonuose nuo krizės yra pabrangę mažiausiai, todėl šis turtas buvo ir labiau įperkamas, ir galbūt santykinai patrauklesnis nei, pavyzdžiui, prieškrizines kainas jau pasiekusioje centrinėje miesto dalyje.

  Pilaitės išsiskyrimą iš konteksto ir savotišką butų kainų stagnaciją antrinėje rinkoje galbūt galima paaiškinti itin aktyvia NT plėtotojų veikla, didele konkurencija, dėl kurios antrinei rinka tenka gerokai mažiau pirkėjų nei kituose Vilniaus mikrorajonuose.

  Ar šios kainų pokyčio tendencijos išsilaikys, šiuo metu itin sudėtinga prognozuoti, nes labai daug priklausys ir nuo ekonominės situacijos, nuo valdžios sprendimų bei bankų politikos.

  Apie būsto kainų indeksą „1PI“

  Nekilnojamojo turto bendrovės „1Partner LT“ ir viešosios įstaigos „Realdata“ sukurtas ir 2020 m. rudenį pristatytas būsto kainų indeksas parodo būsto kainų pokytį skirtingose Vilniaus miesto zonose. Analizuojant Vilniaus miestą, „1PI“ indeksas stebi butų kainų lygį ir pokytį 6-iose skirtingose sostinės teritorijose, iš kurių pagal kiekvienos iš teritorijų svorį išvedamas bendras „1PI“ rodiklis (sostinės centrinės dalies svoris visoje teritorijoje yra 19%, miegamųjų rajonų centrinės dalies – 21%, pietinės dalies – 8%, sovietinės statybos miegamųjų rajonų – 38%, Pilaitės mikrorajono – 5%, šiaurinės dalies – 9%). Stebimose 6-iose teritorijose butų skaičius sudaro apie 89% sostinės butų fondo.

  Iki šiol šalyje naudoti Lietuvos institucijų ir kitų nekilnojamojo turto bendrovių sukurti būsto kainų indeksai leisdavo stebėti tik apibendrintą konkretaus pasirinkto miesto būsto kainų pokytį.

  „1PI”, pateikiantis duomenis nuo 2000-ųjų metų sausio mėnesio, yra atnaujinamas kiekvieną mėnesį ir prieinamas kiekvienam šalies gyventojui.

  Apie „1Partner LT“

  Nekilnojamojo turto bendrovė „1Partner LT“ buvo įkurta prieš metus susijungus trims skirtingose valstybėse veikusioms bendrovėms: Lietuvos rinkoje jau 20 metų gyvavusiai nekilnojamojo turto bendrovei „Centro kubas – nekilnojamasis turtas“, nekilnojamojo turto lyderės pozicijas Estijoje užimančiai agentūrai „1Partner“ ir Latvijos kompanijai „1Partner LV“. 2019 m. įsteigus prekės ženklą „1Partner“, šios bendrovės kartu veikia 3 Baltijos šalyse.

  Susipažinti su būsto kainų pokyčiais galite čia

  Daugiau informacijos:

  Viktoras Račkovskis, „1Partner LT“ direktorius

  Tel. +370 629 29 123, +370 521 57370, el. paštas viktoras.rackovskis@1partner.lt.